Czy drzewo rosnące na własnej działce możemy wyciąć sobie według własnego uznania? Możemy, ale pod pewnymi warunkami. Wycinka drzewa podlega ścisłym zasadom zarówno prawnym, jak i ekologicznym, ale nie są to zbyt skomplikowane biurokratyczne procedury.
Ustanowione przepisy przewidują różne sytuacje. Zezwolenie nie jest potrzebne w przypadku drzew owocowych i orzecha włoskiego. Ale to nie wszystko. O zezwolenie nie musimy starać się również w innych sytuacjach, ale najpierw musimy zmierzyć obwód drzewa (na wysokości 5 cm). Możemy je swobodnie wyciąć jeśli obwód nie przekracza:
- 80 cm w przypadku: topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm w przypadku: kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.
- Jeżeli drzewo ma większy obwód niż wytyczne, to należy zgłosić chęć jego wycięcia do naszego urzędu gminy. Zrobić to może właściciel działki, na której rośnie drzewo, ale jeżeli jest ich więcej to trzeba dołączyć zgodę współwłaścicieli. Jeżeli zgłoszenie składa dzierżawca gruntu także musi dołączyć zgodę właściciela gruntu. Może to zrobić pełnomocnik, który dołącza pełnomocnictwo. W każdym z tych przypadków należy dołączyć mapkę lub rysunek, gdzie zaznaczone będzie miejsce, w którym rosną drzewa – wyjaśnia Krzysztof Pudyszak, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Cedry Wielkie.
W ciągu 21 dni urzędnicy dokonają oględzin i pomiarów zgłoszonych do wycinki drzew. Potem sporządzony zostanie protokół, który przez 6 miesięcy stanowi pozwolenie na wycinkę.
- Zgłoszonych do usunięcia drzew nie można usunąć na drugi dzień po oględzinach, ponieważ w ciągu 14 dni od daty sporządzenia protokołu wójt gminy może wnieść sprzeciw w przypadku lokalizacji drzewa np. na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo spełnienia przez drzewo kryteriów uznawania za pomniki przyrody – tłumaczy Krzysztof Pudyszak.
Nie ma jednak konkretnych okresów, kiedy obowiązuje zakaz wycinki drzew. Usuwać drzewa można przez cały rok. Są jednak wyjątki. W przypadku obecności gatunków chronionych, ich siedlisk, ostoi bądź gniazd w trakcie wykonywania prac, należy wstrzymać wycinkę drzew oraz zwrócić się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku o pozwolenie na usunięcie drzewa.