Drodzy mieszkańcy, kontynuujemy rozpoczętą w maju 2020 roku akcję montowania budek lęgowych dla jerzyków. Dlaczego akurat dla tych ptaków? To właśnie jerzyki najefektywniej walczą ze znienawidzonymi komarami. Tylko jeden osobnik w ciągu doby potrafi zjeść nawet 20 000 owadów (także komarów czy równie dokuczliwych muszek).
Problem z komarami pojawia się u nas każdego roku. Cześć naszej gminy objęta jest ochroną programu Natura 2000 – Dolina Dolnej Wisły i pewnych środków – szczególnie chemicznych – nie można stosować. Jerzyki powracają do nas z zimowiska pod koniec kwietnia i są z nami bardzo krótko, bo do połowy sierpnia. Druga połowa kwietnia to właśnie najlepszy dla tego gatunku czas na montaż budek. W latach 2020-2024 przekazaliśmy Sołectwom i mieszkańcom prawie 180 budek dla tych ptaków. Pozostało nam jeszcze 20 sztuk. Montaż budek lęgowych to jedna z form czynnej ochrony gatunkowej, dlatego serdecznie zachęcamy naszych mieszkańców zainteresowanych akcją o kontakt z Urzędem Gminy Cedry Wielkie, Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami, p.11, tel. (58) 692-20-49.
Żeby akcja zakończyła się sukcesem i w budce zamieszkały jerzyki, ważne jest zamontowanie jej w odpowiednim miejscu, zgodnie z poniższą instrukcją.
Gdzie zainstalować budki lęgowe?
Umieść budkę lęgową na ścianie budynku najmniej narażonej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Idealnym miejscem do zawieszenia budki są miejsca pod okapami, na ścianach skierowanych na północny-zachód, północ, północny-wschód. Minimalna wysokość zawieszenia budki wynosi 5m. Nie należy montować budek na drzewach i w miejscach osłoniętym drzewami. Przed zamontowaną budką musi rozciągać się duża otwarta przestrzeń, aby umożliwić jerzykom bezpośredni wlot przy dużej prędkości.